Tituly autora
  Malé klíče, velké pokoje
 

Bjørg Viková


Norská spisovatelka Bjørg Viková (* 1935) je jednou z nejvýznamnějších představitelek norské feministické literatury. V roce 1963 debutovala sbírkou novel V neděli odpoledne (Søndag ettermiddag) a od té doby se tomuto žánru intenzivně věnovala, např. v knize Dychtivé srdce (Det grådige hjerte, 1968), Ženské akvárium (Kvinneakvariet, 1972), Povídky o svobodě (Fortellinger om frihet, 1975) nebo Hrst touhy (En håndfull lengsel, 1979).
Soubor novel Brzy je tu podzim (Snart er det høst, 1982) v sobě koncentruje hlavní téma Vikové: osudy žen středního věku, jejich sny i rezignace. Často se ve své tvorbě zabývá také vztahy mezi mužem a ženou a postavením ženy ve společnosti. Iniciovala založení feministického časopisu Sirene a v 70. letech 20. století se aktivně zapojila do ženského hnutí v Norsku.
Kromě novel napsala také romány, věnovala se dramatu, rozhlasovým hrám i dětské literatuře a obdržela mnoho literárních ocenění. Její dílo bylo přeloženo do 30 jazyků, česky vyšla novela Brzy je tu podzim (v antologii severských novel Sedm životů, 1987), drama Dcery (Døtre, 1993) a povídka Krajina s pobřežím (Kystlandskap) v antologii Krajina s pobřežím aneb Sto let norské povídky (2005).