Obalka Válka a trest
Tištěná kniha
  ISBN 978-80-7579-177-1
EAN 9788075791771
Překlad Janská, Kristýna
Původní název: War and punishment
368 stran , vázaná
Vydání 1. , vyšlo 25.03.2024
Doporučená cena 489 Kč
 
E-kniha
 
pdf ISBN 978-80-7579-185-6 (PDF)
epub ISBN 978-80-7579-183-2 (EPUB)
mobi ISBN 978-80-7579-184-9 (MOBI)
Cena: 329 Kč
E-knihu lze zakoupit na adresách
Kosmas
Palmknihy
Martinus
 
Ukázky
  Začátek knihy
 

Michail Zygar
Válka a trest
Putin, Zelenskij a cesta k ruské invazi na Ukrajinu

Válka a trest vyšla anglicky v roce 2023 a dočkala se skvělého přijetí ze strany čtenářů i kritiky. Čte se lehce a rychle, a přitom obsahuje bezpočet informací, svědectví z první ruky, postřehů a úvah, které může zprostředkovat jen přímý účastník probíhajících procesů. Kniha, jež se věnuje historii ukrajinsko-ruských vztahů, odhaluje dějiny politického, hospodářského i kulturního útlaku Ukrajiny ruskou říší, boří řadu mýtů, obviňuje ruský nacionalismus z války a rozbíjí Putinův imperiální narativ, jímž ospravedlnil svůj brutální útok na Ukrajinu.
Michail Zygar popisuje na základě studia literatury, dostupných pramenů a vlastních reportáží dlouhý vývoj Ukrajiny jako kulturně a politicky svébytného regionu, často v přímém konfliktu s Ruskem, až po Sovětským svazem kontrolovaný stát, který ve 30. letech 20. století strašlivě trpěl Stalinovou politikou nuceného hladomoru a poté nacistickou okupací. Popisuje rovněž vývoj Ukrajiny po pádu SSSR, kdy se stala nejprve postsovětským oligarchickým státem a následně státem s rostoucími ekonomickými, kulturními a politickými vazbami na Evropu a USA, a reakci, již tento vývoj vyvolal v Rusku.
Mimořádně zajímavou a důležitou částí knihy je Zygarův detailní popis vývoje Volodymyra Zelenského od populárního komika a televizní osobnosti k rozhodnému symbolu ukrajinského odporu proti ruské invazi. Zelenského vzestup nastal v době příchodu nové generace Ukrajinců, kteří vyrostli v nezávislé zemi a nepovažovali se již za součást Ruska. Právě tato nová generace se zdá být zlomovým bodem vedoucím k válce, alespoň v očích Putina, odmítajícího přijmout, že by Rusko Ukrajinu navždy ztratilo.

Mýtus velikosti nám cpali do hrdel, stříkali do žil a my jsme z toho byli v rauši. Utíkali jsme před realitou, neviděli, co se děje kolem nás, ztratili jsme soucit a lidskost. Je čas na odvykací kůru. Protože jsme nebezpeční ostatním i sami sobě. Naší nemocí jsou imperiální dějiny, které jsou vysoce návykové. A abstinenční příznaky budou bolet. Je to však nevyhnutelné. Musíme se vrátit do reality a uvědomit si, co jsme provedli.

Michail Zygar

 

Výzva zveřejněná 11. září 2022 Volodymyrem Zelenskym na síti Telegram, která nebyla určena Ukrajincům, ale Rusům

Stále se domníváte, že jsme jeden národ? Stále si myslíte, že nás můžete vyděsit, zlomit, donutit nás k ústupkům? Opravdu jste vůbec nic nepochopili? Copak jste nepochopili, kdo jsme? Za co bojujeme? O co nám jde? Dobře mě poslouchejte: Bez plynu, nebo bez vás? Bez vás. Bez světla, nebo bez vás? Bez vás. Bez vody, nebo bez vás? Bez vás. Bez jídla, nebo bez vás? Bez vás. Zima, hlad, tma a žízeň pro nás nejsou tak děsivé a smrtící jako vaše přátelství a bratrství. Ale dějiny vše vyřeší. A my budeme mít plyn, světlo, vodu a jídlo… BEZ vás!

  

O autorovi:

Michail Zygar (1981) je ruský spisovatel, režisér, novinář a publicista. Jako dítě žil s rodiči v Angole, po maturitě vystudoval moskevskou diplomatickou akademii MGIMO. V letech 2000–2009 působil v listu Kommersant a jako válečný zpravodaj referoval o válkách v Iráku, Libanonu a Palestině či o revolucích na Ukrajině a v Kyrgyzstánu. V letech 2010–2015 působil jako šéfredaktor nezávislé internetové televize Dožď, kde mimo jiné řídil přenosy z protiputinských demonstrací v Moskvě v zimě roku 2011–2012. Po odchodu z této televize na konci roku 2015 se věnuje psaní knih a jiným vlastnímu projektům.
Bezprostředně po napadení Ukrajiny Ruskem v roce 2022 Michail Zygar sepsal prostestní petici, kterou podepsali významní ruští spisovatelé, umělci a filmaři a poté tisíce dalších. Putin brzy na to zavedl nové přísné cenzurní zákony a Zygar byl nucen z Ruska odejít.
Je laureátem několika novinářských cen za prosazování svobody slova v Rusku (ZEIT-Stiftung Ebelin, americká cena International Press Freedom Award).
Michail Zygar je autorem knih Válka a mýtus (Война и миф, 2007), Gazprom. Nová ruská zbraň (Газпром. Новое русское оружие, 2008, společně s V. Panjuškinem), bestselleru Všichni muži Kremlu (Вся кремлёвская рать: Краткая история современной России, 2015, česky 2016), který byl přeložen do dvaceti jazyků a jehož se prodalo přes 100 000 výtisků, popisujícího první dvě desetiletí existence moderního ruského státu, dále pak knihy Říše musí zemřít. Zhroucení Ruska 1900–1917 (IИмперия должна умереть: История русских революций в лицах. 1900-1917, 2017), která v Rusku i ve světě zaslouženě vyvolala mimořádnou pozornost. Poslední jeho knihou je Válka a trest (War and punishment: Putin, Zelensky, and the path to Russia’s invasion of Ukraine, 2023, česky vyjde na jaře 2024).

  

Další tituly autora
Všichni muži Kremlu
Říše musí zemřít