Obalka zatím není
Tištěná kniha
  ISBN 978-80-7579-177-1
EAN 9788075791771
Překlad Jánská, Kristýna
Původní název: War and punishment
424 stran , vázaná
Vydání 1.
Vyjde 1. pololetí 2024
 
Doporučená cena: 499 Kč
Naše cena: 0 Kč
 
 

Michail Zygar
Válka a trest
Putin, Zelenskij a cesta k ruské invazi na Ukrajinu

Kniha se věnuje historii ukrajinsko-ruských vztahů. Odhaluje historii útlaku Ukrajiny ruskou říší, obviňuje ruskou kulturu z války a rozbíjí Putinův imperiální narativ, jímž ospravedlnil svůj brutální útok na Ukrajinu.
Na základě studia literatury, dostupných pramenů a vlastních reportáží popisuje Michail Zygar dlouhý vývoj Ukrajiny od jejích dávných počátků jako kulturně a politicky svébytného regionu, často v přímém konfliktu s Moskvou, až po Sovětským svazem kontrolovaný stát, který za druhé světové války strašlivě trpěl rukama nacistických vojáků a předtím Stalinovou politikou nuceného hladomoru ve 30. letech 20. století. Po pádu SSSR se Ukrajina stala nejprve postsovětským oligarchickým státem a poté státem s rostoucími ekonomickými, kulturními a politickými vazbami na Evropu a USA.
Zvláštní pozornost si zaslouží Zygarův popis vzestupu Volodymyra Zelenského od populárního komika a televizní osobnosti k rozhodnému symbolu ukrajinského odporu proti ruské invazi. Zelenského vzestup nastal v době příchodu nová generace Ukrajinců, kteří vyrostli v nezávislé zemi a nepovažovali se již za součást Ruska. To byl zlomový bod vedoucí k válce, protože Putin nechtěl tolerovat, že Ukrajina navždy ztratí.

  

O autorovi:

Michail Zygar (1981) je ruský spisovatel, režisér, novinář a publicista. Jako dítě žil s rodiči v Angole, po maturitě vystudoval moskevskou diplomatickou akademii MGIMO. V letech 2000–2009 působil v listu Kommersant a jako válečný zpravodaj referoval o válkách v Iráku, Libanonu a Palestině či o revolucích na Ukrajině a v Kyrgyzstánu. V letech 2010–2015 působil jako šéfredaktor nezávislé internetové televize Dožď, kde mimo jiné řídil přenosy z protiputinských demonstrací v Moskvě v zimě roku 2011–2012. Po odchodu z této televize na konci roku 2015 se věnuje psaní knih a jiným vlastnímu projektům.
Bezprostředně po napadení Ukrajiny Ruskem v roce 2022 Michail Zygar sepsal prostestní petici, kterou podepsali významní ruští spisovatelé, umělci a filmaři a poté tisíce dalších. Putin brzy na to zavedl nové přísné cenzurní zákony a Zygar byl nucen z Ruska odejít.
Je laureátem několika novinářských cen za prosazování svobody slova v Rusku (ZEIT-Stiftung Ebelin, americká cena International Press Freedom Award).
Michail Zygar je autorem knih Válka a mýtus (Война и миф, 2007), Gazprom. Nová ruská zbraň (Газпром. Новое русское оружие, 2008, společně s V. Panjuškinem), bestselleru Všichni muži Kremlu (Вся кремлёвская рать: Краткая история современной России, 2015, česky 2016), který byl přeložen do dvaceti jazyků a jehož se prodalo přes 100 000 výtisků, popisujícího první dvě desetiletí existence moderního ruského státu, dále pak knihy Říše musí zemřít. Zhroucení Ruska 1900–1917 (IИмперия должна умереть: История русских революций в лицах. 1900-1917, 2017), která v Rusku i ve světě zaslouženě vyvolala mimořádnou pozornost. Poslední jeho knihou je Válka a trest (War and punishment: Putin, Zelensky, and the path to Russia’s invasion of Ukraine, 2023, česky vyjde na jaře 2024).

  

Další tituly autora
Všichni muži Kremlu
Říše musí zemřít